Vascular supply of the metacarpophalangeal joints and cartilaginous covering of the metacarpal heads with special emphasis on ultrasonographic imaging
Baksa Gábor
Operatív Orvostudományi Tagozat
Dr. Szijártó Attila
SE Elméleti Orvostudományi Központ, Beznák Aladár terem
2025-05-26 14:00:00
A támasztó és mozgató szervrendszer működésének fiziológiája és patológiája
Dr. Szőke György
Dr. Bálint Péter Vince
Dr. Heinzlmann Andrea
Dr. Kaszap Balázs
Dr. Szendrői Miklós
Dr. Pálinkás Márton
Dr. Zachar Gergely
Az erezet változása különböző reumatológiai kórképekben, például rheumatoid arthritis-ben (RA) jól ismert diagnosztikai jelenség a betegség legkülönbözőbb fázisaiban. A kisízületek keringésének képi megjelenítése hozzájárulhat úgy a betegség minél korábbi diagnosztizáláshoz, mint a terápia eredményességének jobb megítéléséhez, mindezek által mérsékelve a mozgásszervi betegség késői szövődményeinek súlyosságát.
Vizsgálatunk során feltérképeztük a 2-5. metacarpophalangealis ízületek artériáit. Ennek során egy variánsokban viszonylag szegény érmintázatot találtunk. Az egészséges önkénteseken in vivo elvégzett Doppler-szonográfiás vizsgálat a 2-3. ízületeken, amelyek RA-ban is gyakrabban érintettek, szignifikánsan gyakrabban talált keringési jeleket, mint a 4-5. ízületeken. Ugyanakkor sem az anatómiai sem az ultrahangos (UH) méréseink nem szolgáltattak egyértelműen használható adatokat az ízületeket ellátó verőerek méretéről (átmérőjéről). Tény, hogy még mindig nem áll rendelkezésre a legkisebb artériák és vénák egyértelmű UH elkülönítésének lehetősége, és a készülékek megbízható kalibrációja sem adott a kisereken belüli keringés kimutatására. Anatómiai oldalról az ex vivo állapot, az eltérő preparációs technikák használata és a vénás anatómia vizsgálatának elmaradása egyaránt okozhatták a (verő)erek átmérőjének hibás megítélését. Ugyanakkor az artériák lokalizációjának hiteles feltérképezésén alapulva, nagy elemszámú multicentrikus UH vizsgálatok segítségével a napi klinikai rutin számára ebben a kérdésben is használható ismereteket nyerhetnénk.
Mivel a hosszú ideje fennálló RA-ban a porcvesztést tartják felelősnek a fájdalomért és a munkaképesség elvesztéséért, a 2-5. metacarpus fejecseket borító porcot is megvizsgáltuk. Elsőként a mi közleményünk hasonlította össze az UH-gal mért porcvastagsági adatokat anatómiai vizsgálat során nyert adatokkal kadáveren. Az UH mérések hitelességét megvizsgálandó, úgy az in, mint az ex situ végzett mérések eredményeit összevetettük a gold standardnak számító szövettani vizsgálattal. Azt találtuk, hogy a vizsgált porcok nem egyenletes vastagságúak, és igazoltuk a metacarpalis porcokon azt a -más porcokon leírt- jelenséget, hogy az UH csak a meszes porczóna feletti rétegek vizsgálatára alkalmas. A teljes porcboríték háromdimenziós rekonstrukciója pedig megmutatta a porc jól meghatározható morfológiai sajátosságait az egyes ujjsugarak közötti feltűnő eltérésekkel.
Igaz ugyan, hogy munkánk során értékelhető eredményekhez jutottunk, de a vizsgált elemszám alacsony volta miatt inkább csak egy használható kísérleti modellt állítottunk fel különösebb statisztikai erősség nélkül. Magasabb elemszám mellett elvégezve ugyanezen vizsgálatokat, eddig elért eredményeink a jövőben megerősítést nyerhetnek.