Szájüregi egészséggel kapcsolatos életminőség értékelése: szakirodalmi áttekintés, pszichometriai elemzés és a magyar GOHAI érvényesítése a COSMIN módszertan alkalmazásával
Oszlánszky Judit
Fogorvostudományi Tagozat
Dr. Varga Gábor
SE Semmelweis Szalon
2025-06-03 12:00:00
Fogorvostudományi kutatások
Dr. Varga Gábor
Dr. Hermann Péter és Dr. Zrubka Zsombor
Dr. Simonffy László
Dr. Marada Gyula
Dr. Antal István
Dr. Demeter Tamás
Dr. Tick Andrea
Célkitűzések: Kutatásunk célja a GOHAI – egy széles körben alkalmazott, az orális egészséggel összefüggő életminőséget (OHRQoL) mérő eszköz – pszichometriai tulajdonságainak vizsgálata volt. A COSMIN metodológia alapján szisztematikus áttekin-tést végeztünk az eszköz különböző életkori csoportokban történő alkalmazásáról, valamint validáltuk annak magyar nyelvű változatát. Vizsgáltuk az eszköz mérési hibáját (SEM), a legkisebb észlelhető változást (SDC), valamint a mérési invarianciát a különböző popu-lációk és életkori csoportok között.
Módszerek: Szisztematikus áttekintést készítettünk a PubMed, Web of Science és EM-BASE adatbázisok alapján, az angolnyelvű, a GOHAI fejlesztésével, fordításával vagy validálásával foglalkozó szakirodalom feldolgozásával (1990–2023). A módszertani értéke-lés a COSMIN irányelvei szerint történt, négy életkori csoportban (≥60 év, összes életkor, <60 év, ≤45 év). A strukturális validitást kvalitatívan összegeztük, míg a belső konzisztenciát és megbízhatóságot metaanalízissel, a Cronbach-𝛼 T-transzformációja és a korrelációs együtthatók Fisher Z-transzformációja alapján. A konstruktumvaliditást és a reszponzivitást hatásméretek alapján vizsgáltuk. A GOHAI-HU validációs vizsgálatban 306 fő vett részt Budapestről (45,1% általános populáció, 54,9% klinikai minta), közülük 108 fő kétszeri kitöltéssel. A strukturális validitást megerősítő faktorelemzéssel (CFA), a belső konzisztenciát Cronbach-𝛼 mutatóval, az ismételt mérés megbízhatóságát intraklassz korrelációval (ICC) értékeltük. A konstruktumvaliditás előzetesen megfogalmazott hipoté-zisek alapján került vizsgálatra.
Eredmények: A szisztematikus áttekintésbe 60 tanulmány került bevonásra 497 rekordból. A strukturális validitás életkoronként eltérő volt, míg a belső konzisztencia megfelelőnek bizonyult (𝛼 = 0,81). A teszt-reteszt megbízhatóság magas volt (r = 0,84). A kon-struktumvaliditást 361 hipotézis támasztotta alá. A fiatalabb korcsoportok esetén a válaszké-szség nem volt vizsgálható, így a bizonyítékszint alacsony maradt. A magyar változatnál a strukturális validitást egyfaktoros modell támasztotta alá. Az eszköz belső konzisztenciája (𝛼 = 0,76–0,85) és ismételt mérési megbízhatósága (ICC = 0,87–0,96) erősnek bizonyult. A konstruktumvaliditás meggyőző volt, azonban a mérési invarianciát nem sikerült igazolni az alcsoportok között. ADD-GOHAI esetében az SDC 5 pont volt.
Következtetések: Szisztematikus áttekintésünk igazolta, hogy a GOHAI pszichometriai tulajdonságai több életkori csoportban megfelelőek, bár a válaszkészsége alulvizsgált terület. A magyar változat mind a klinikai, mind az általános populációban megbízhatóan alkalmazható. Az SC-GOHAI stabilabb populációk között, míg az ADD-GOHAI az egyé-ni változások követésére alkalmasabb, ugyanakkor az észlelt változásokat a mérési hiba (SEM) figyelembevételével szükséges értelmezni.