Investigation of multidisciplinary teams in psychiatric and psychotherapeutic care in Hungary. Psychosocial factors of psychiatric care workers during the pandemic
Molnár László
Mentális Egészségtudományok
Dr. Bagdy György
SE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika tanterme
2025-07-18 10:00:00
Magatartástudományok
Dr. Kovács József
Dr. Zana Ágnes Erika
Dr. Cserép Melinda
Dr. Martos Tamás
Dr. Réthelyi János
Dr. Papp Zsuzsanna Katalin
Győriné Dr. Stefanik Krisztina
Bevezetés: Vizsgálatunk tárgya a magyarországi pszichiátriai multidiszciplináris teamek és azok pszichoszociális tényezői voltak, pandémia előtt és a pandémia későbbi hullámai során. Kiemelt témánk volt a kompetencia kérdése és a kompetenciahatár-átlépés.
Módszerek: 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben fókuszcsoportos vizsgálatokat végeztünk az MPT Vándorgyűlésein (N=17), a hierarchia, kommunikáció, kompetencia témájában. Ezekből kiindulva 2020. januárja és februárja között keresztmetszeti kérdőíves felmérést végeztünk magyarországi pszichiátriai ellátásban dolgozók körében (N=279), A Koppenhágai Kérdőív a Munkahelyi Pszichoszociális Tényezőkről II. kérdőív (COPSOQ II) segítségével. Azt vizsgáltuk, hogy a hierarchia észlelését és a kompetenciahatár-átlépést hogyan befolyásolták a COPSOQ-II kérdőív pszichoszociális tényezői. 2021. novemberétől 2022. áprilisáig újból felmérést végeztünk, aktualizált kérdőívünkkel, szintén a magyarországi pszichiátriai dolgozók körében (N=268). A stressz, a kiégés és az alvászavarok mellett a munkahelyi pszichoszociális tényezőket továbbá a kompetenciahatár-átlépést is vizsgáltuk.
Eredmények. A pandémia előtti vizsgálatunkban az elismerés (OR=1,19, p=0,024) pozitívan befolyásolta a kompetenciahatár-átlépést az ápolók körében. A pandémia alatt közepes erősségű negatív szignifikáns összefüggést találtunk az akut ellátásban dolgozó rezidensek és a munkakör egyértelműsége között (r=-0,258, p<0,01).
A pszichiáterek körében, mind a stressz- (52,16 vs. 38,60), mind a kiégés- pontszáma (58,30 vs. 47,06) magasabb volt a COVID-ellátásban résztvevőknél, azokhoz képest, akik nem vettek részt a COVID-ellátásban. Az ápolók és más szakmai csoportok összehasonlításakor nem találtunk szignifikáns különbséget, a stressz és kiégés tekintetében. A COVID-ellátásban való részvétel önmagában nem okozott sem stresszt, sem kiégést.
Következtetések. Hasznos lépés lenne a „kompetenciahatár-átlépés” fogalmának bevezetése. Érdemes szem előtt tartani a Pszichiátriai Világszövetség (WPA) és az Európai Pszichiátriai Testület (UEMS) szakmai ajánlásait, és a meglévő jogi háttérből kiindulva, megalkotni a „pszichiátriai szakorvosi kompetencia- listát”. Tanulmányunk rávilágít arra, hogy újra kellene gondolni a pszichiátriai ellátásban dolgozó ápolók kompetenciáit és érdemes lenne a „kiterjesztett hatáskörű ápolók” képzését, munkáját a pszichiátriai ellátásba szélesebb körben bevonni. A COVID-ellátásban dolgozó pszichiáterek kompetenciája, felelőssége, autonómiája megváltozott, ami számukra nagyobb stresszt és kiégést jelentett. Eredményeink indokolják a pszichiátriai ellátásban dolgozók stresszel és kiégéssel kapcsolatos vizsgálatát.