Az atopiás dermatitis (AD) egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, mely jelentős terhet ró a betegekre és a társadalomra egyaránt. A bőr-specifikus és általános egészséggel kapcsolatos életminőség felmérésére számos mérce létezik, melyek közül az utóbbiak segítségével költséghatékonysági elemzések során is alkalmazható adatok (hasznosságértékek) nyerhetők.
Tanulmányunk célja volt, hogy felmérjük a felnőtt AD-s betegek életminőségét Magyarországon, hogy meghatározzuk a betegség által érintett leginkább problémás területeket és hogy megvizsgáljuk, mindez hogyan változott a COVID-19 pandémia során. További célunk volt, hogy összehasonlítsuk a DLQI, DLQI-R, Skindex-16 és EQ-5D-5L (5L) mérési tulajdonságait padló- és plafonhatás, konvergens validitás és ismert csoportok szerinti validitás tekintetében. Összehasonlítottuk továbbá két általános életminőség mérce, az EQ-5D-3L (3L) és az 5L mérési tulajdonságait AD-ben.
Egy multicentrikus keresztmetszeti felmérést végeztünk 218 felnőtt AD-s beteg bevonásával. A résztvevők egy kérdőívet töltöttek ki, mely az életminőség mércék mellett szociodemográfiai és klinikai adatokra vonatkozó kérdéseket is tartalmazott. A betegség súlyosságát az EASI, oSCORAD és IGA skálák segítéségével mértük fel, valamint a betegek 0-10-ig terjedő viszketés és alvászavar vizuális analóg skálákat is kitöltöttek.
Az átlagos DLQI, DLQI-R és Skindex-16 pontszámok (rendre 13,44, 13,76 és 56,84), valamint 3L és 5L hasznosság értékek (0,85 és 0,82) jelentős életminőség csökkenést jeleztek. A bőrtünetekkel, fájdalommal, aggodalommal, társas kapcsolatokkal és a betegség kiújulásával, fennmaradásával kapcsolatos problémák gyakoribbá váltak a pandémia idején (p<0,05). A bőrspecifikus mércék jobban teljesítettek plafonhatás, konvergens és ismert csoportok szerinti validitás tekintetében mint az általános 5L. Az 5L verzió pontosabbnak bizonyult a 3L verziónál plafonhatás, informativitás és konvergens validitás vonatkozásában.
Összességében az AD-s betegek jelentős életminőség-csökkenésről számoltak be az élet számos területén és néhány bőrtünetekkel és mentális egészséggel kapcsolatos probléma még gyakoribbá vált a pandémia alatt. A vizsgált mércék közül a betegellátás során a bőrspecifikus DLQI, DLQI-R és Skindex-16 használata, gazdasági elemzésekhez pedig elsősorban az 5L hasznosság értékek használata javasolt.