Új utak a pajzsmirigyrák sebészeti és onkológiai kezelésében
Lévay Bernadett
Patológiai tudományok
Dr. Matolcsy András
SE Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika tanterme
2024-10-01 14:00:00
Onkológia
Dr. Bödör Csaba
Dohán Orsolya
Dr. Dános Kornél Pál
Dr. Doleviczényi Zoltán
Dr. Szijártó Attila
Dr. Mészáros Szilvia
Dr. Kovács Gábor
Az ismertetett új technika az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb népszerűségnek örvendő endoszkópos beavatkozások egyike, mely gyakorlott kézben hegmentes, a nyitott műtétekhez hasonlóan alacsony szövődmény rátájú megoldás a megfelelően szelektált beteganyagon. A TOETVA-t nagy számban végző centrumokban az átlagos műtéti idő rövidül: lobectomia esetén 76 perc, total thyreoidectomia esetében 124 perc.
Hazánkban, a módszert az Országos Onkológiai Intézetben végezzük a műtéteket, melyeket kiválasztott beteganyagon, megfelelő indikációval, az onkológiai elveket szem előtt tartva egyre nagyobb számban kívánjuk alkalmazni.
A jól differenciált pajzsmirigyrák gyakori, de jó prognózisú betegség, melynek felfedezésében az ultrahang diagnosztikának kiemelkedő fontossága van, illetve a sebészi beavatkozás döntő szerepet kap a terápiás algoritmusban. Beteganyagunkban a posztoperatív szövődményráta a nemzetközi adatokkal összevetve is alacsonynak mondható.
Relatív kis méretű daganat, vagyis a microcarcinoma 43 esetben (33%) adott nyaki áttétet. Az eltávolított nyirokcsomó blokkoknak 48%-a volt áttétes, mely csak a tumormérettel mutatott szignifikáns korrelációt. A pajzsmirigydaganatok kezelése a multidiszciplinaritás miatt elsősorban centrumokban végzendő.
A teljes test scan alkalmas a radiojód disztribúció kimutatására, mely jól ábrázolja a NIS szerepét jód gyomornedvben történő szekréciójában. Továbbjutva a duodenum lumenébe az apicalisan elhelyzekedő NIS segítségével ismét visszakerül a véráramba. Végül a vesével választódik ki glomerulus filtráció után. Munkacsoportunknak elsőként sikerült a NIS apikális expresszióját igazolnunk humán duodenum entrocytákban.
Elsőként vizsgáltuk a PD-L1 és NIS expressziót pajzsmirigyrák esetén. Nem találtunk korrelációt nyirokcsomó áttétes PTC daganatokban NIS és PD-L1 expresszió között.
Ebből arra következtethetünk hogy a PD-L1 intrinsic jelátvitele vélhetően nincs befolyással a NIS expresszióra, plazmamembrán targetálásra.