The genetic influences of the development of obstructive sleep apnoea and its association with low back pain and lumbar degeneration
Szily Marcell
Theoretical and Translational Medicine
Dr. Kellermayer Miklós
Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinika Tanterme
2023-06-06 20:23:06
Cardiovascular Disorders: Physiology and Medicine of Ischaemic Circulatory Diseases
Dr. Merkely Béla
Dr. Tárnoki Dávid László
Dr. Dános Kornél
Dr. Gáti Georgina
Dr. Bereczki Dániel
Dr. Vastagh Ildikó
dr. Győri Dávid Sándor
Dr. Lohinai Zoltán
Az OSA az egyik leggyakoribb légzéssel összefüggő alvási rendellenesség, melynek komoly, az életminőséget negatív irányba befolyásoló tünetei vannak. Szakirodalmi adatok alapján korábban az OSA örökletességét eszközös módszerrel nem vizsgálták. Vizsgálatunk során kimutattuk, hogy az OSA nagyfokú örökletességet mutat, melynek hátterében az örökölhető anatómiai faktorok és az elhízás állhat. Ezzel szemben, a nappali álmosság inkább környezeti tényezők által befolyásolt. Az OSA nehezen diagnosztizálható eltérés, így örökletessége felhívja a figyelmet a betegségben szenvedő egyének közeli rokonainak szűrésére, illetve a befolyásolható faktorok (pl. elhízás, dohányzás, magas vérnyomás és cukorbetegség) csökkentésére. Az OSA megfelelő kezelése képes mérsékelni az elhízást és az elhízott OSA-s betegek esetén a kezelés javítja a kardiometabolikus állapotot, így korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú.
Számos OSA-s beteg küzd krónikus fájdalommal, ennek ellenére a lumbális degenerációt, mint a krónikus derékfájdalom leggyakoribb okát nem vizsgálták. Kutatásunk során láthattuk, hogy az OSA hypoxiás paraméterei és a lumbális degeneráció egyes MR jellemzői kapcsolatot mutatnak. Egyrészről, ennek hátterében a mindkét betegség kialakulásában szerepet játszó, kollagénszintézisért és gyulladásos folyamatokért felelős gének, valamint a közös etiológia faktorok (életkor, férfi nem és elhízás), az OSA-ban tapasztalható krónikus intermittáló hypoxiás epizódok által indukált reaktív oxigén gyök felszabadulás és krónikus gyulladás, illetve a D vitamin homeosztázis zavara is állhat. Molekuláris szinten a klotho fehérje is magyarázhatja ezt a kapcsolatot, vizsgálatunkban ennek értéke OSA-ban alacsony volt és asszociált az OSA hypoxiás paramétereivel. Feltételezésünk szerint, az alacsonyabb klotho szint miatt annak gyulladásgátló hatása kevésbé érvényesül, így hozzájárul a lumbális degenerációhoz. A gerincfájdalom tekintetében nem találtunk szignifikáns különbséget az OSA-s és az egészséges csoport között, azonban a gerincfájdalom és a nappali álmosság összefüggést mutatott. Fontos tehát, hogy az OSA-ban szenvedő betegek derékfájdalmának okát felkutassuk, illetve a rosszul alvó derékfájdalomban szenvedő betegeknél gondoljunk az OSA lehetőségére.