A paravalvuláris aorta regurgitáció és a diabetes mellitus hatása a páciensek túlélésére transzkatéteres aorta billentyű implantációt követően
Dékány Gábor
Rácz Károly Klinikai Orvostudományi
Dr. Reusz György
Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Tanácsterme
2025-02-27 10:00:00
Hormonális szabályozó mechanizmusok
Dr. Rácz Károly
Dr. Andréka Péter
Dr. Édes István Ferenc
Dr. Kracskó Bertalan
Dr. Mócsai Attila
Dr. Pólos Miklós
Dr. Szokol Miklós
A doktori értekezésem témája szorosan összefügg a GOKVI TAVI programmal. Dol-gozatom első részében implantációban részesült betegek eredményeit dolgoztuk fel. Eh-hez a betegpopulációhoz tartozik a prospektív és retrospektív vizsgálatunk is, melyek so-rán igyekeztünk választ találni olyan gyakorlati kérdésekre, amelyek hatással lehetnek az implantációval kapcsolatos napi rutinra. A dolgozat főbb megállapításai az alábbiak:
1. Az 1770, GOKVI-ban elvégzett TAVI eredményeinek áttekintése alapján látható, hogy a TAVI Intézetünkben is, hasonlóan a nemzetközi eredményekhez, magas sikeraránnyal elvégezhető, és legalább közép-hosszú távon hatásos kezelési lehe-tőség, a súlyos panaszos AS-ban szenvedő betegek számára.
2. A TAVI után kialakuló és már azonnal detektálható PAR kedvezőtlenül befolyá-solja a páciensek túlélését. Az azonnali felismerése és pontos értékelése, valamint az esetlegesen szükséges további intervenciók elvégzése nagy jelentőséggel bír a hosszú távú túlélés szempontjából. Az értékelésére többféle modalitás használata javasolt. Míg az echokardiográfia, különösen a TEE, alig nélkülözhető eszköz a regurgitáció okának tisztázásában, addig a TAVI után regisztrált RI érték, a morta-litás legerősebb és az általunk vizsgált modalitások közül az egyetlen független prediktora. Rendszeres monitorozása fontos, a páciensek prognózisának előrejel-zésében, és a megfelelő utókezelés tervezésében.
3. A DM gyakori társbetegség a TAVI populációban. Vizsgálatunk eredménye alap-ján a cukorbetegség jelenléte kedvezőtlen hatással van a páciensek rövid távú prognózisára. Érdekes módon a felvételi éhomi VC érték, függetlenül a páciensek DM státuszától, befolyásolta mind a rövid, mind a hosszú távú mortalitást. Ezért, a beavatkozás előtti megfelelő glikémiás kontroll kedvezően befolyásolhatja a bete-gek TAVI utáni prognózisát.