THE ROLE OF ANGIOGENIC AND IMMUNOLOGICAL FACTORS IN PREECLAMPSIA
Derzsy Zoltán
Rácz Károly Konzervatív Orvostudományi Tagozat
Dr. Reusz György
SE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Baross utcai részleg
2025-06-26 12:00:00
Reproduktív medicina
Dr. Rigó János
Dr. Molvarec Attila
Dr. Pozsonyi Zoltán
Dr. Szigeti Zsanett
Dr. Farkas Henriett
Dr. Pulay Attila
Dr. Fekete Tibor
Vizsgáltuk a vérplazma ADAMTS13 aktivitását, a von Willebrand faktor antigén szintjét, valamint a VWF multimerek szerkezetét preeklampsziában. Emellett célunk volt a komplementrendszer szisztémás aktivációjának elemzése is, vizsgálva mind a klasszikus, lektin és alternatív úton keresztül történő aktivációt preeklampsziában.
Nem találtunk szignifikáns különbséget az ADAMTS13 aktivitásában a három vizsgált csoport között: preeklampsziás várandós nők, egészséges várandós nők és egészséges nem várandós nők. A VWF antigén plazmaszintje szignifikánsan magasabb volt a preeklampsziás várandósoknál, mint az egészséges várandós és nem várandós nőknél.
Megvizsgáltuk a VWF multimer szerkezetét 5 preeklampsziás, 5 egészséges várandós és 5 egészséges nem várandós nőnél, akiket életkor, terhességi kor és dohányzási szokások alapján illesztettünk egymáshoz. A multimer szerkezet minden csoportban ép maradt, nem volt szignifikáns különbség a nagy multimerek arányában a három csoport között.
A komplementrendszer aktivációjára vonatkozó vizsgálatunk azt mutatta, hogy az egészséges várandós nőknél a CRP, C4d, C3a, SC5b9, C3, C9 és faktor H antigén szintje szignifikánsan magasabb, míg a C1-inhibitor szintje szignifikánsan alacsonyabb volt a nem várandós nőkhöz képest. A preeklampsziás betegeknél a CRP, C4d, C3a és SC5b9 szintje szignifikánsan magasabb, a C3 koncentráció pedig szignifikánsan alacsonyabb volt az egészséges várandós nőkhöz képest. A preeklampsziás betegek CRP, C4d, C3a, SC5b9, C4, C3, C9 és faktor H antigén szintje szignifikánsan magasabb, míg a C1-inhibitor szintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az egészséges nem várandós nőknél.
Az intrauterin növekedési elmaradással (IUGR) szövődött preeklampsziás terhességek esetében a páciensek plazmájában szignifikánsan magasabb SC5b9 szintet találtunk, mint azoknál, akiknél nem volt jelen IUGR.
A klasszikus vagy lektin útvonal (C4d) aktivációja szignifikáns pozitív korrelációt mutatott a C3 aktivációval (C3a) mind az egészséges várandósoknál, mind a preeklampsziás betegeknél. További vizsgálataink igazolták a lektin útvonal alárendelt szerepét, és a klasszikus útvonalon keresztüli szisztémás komplementaktivációt, ami a terminális komplex (SC5b9) fokozott képződéséhez vezetett. A terminális komplex