EXPLORING THE POTENTIAL APPLICATIONS OF BIG DATA IN DIABETES CARE IN HUNGARY
Safadi Heléna
Mentális Egészségtudományok
Dr. Bagdy György
SE EKK Egészségügyi Menedzserképző Központ (1125 Budapest, Kútvölgyi út 2.)
2025-07-16 14:00:00
Magatartástudományok
Dr. Kovács József
Dr. Belicza Éva
Dr. Gadó Klára
Dr. Boncz Imre
Dr. Zelkó Romána
Dr. Ádám Szilvia
Dr. Dózsa Csaba László
A big data analízis (BDA) az egészségügy fejlesztésének kiemelkedő lehetőségét hordozza magában azáltal, hogy a különböző felhasználók számára értékes információkat teremt igen változatos egészségügyi adatok gyűjtése, tárolása, feldolgozása és elemzése révén. A diabétesz ellátást is számos módon támogathatja, például a betegek önmenedzselésének vagy képek elemzésének elősegítésével, az ellátásbeli döntések támogatásával vagy az ellátás minőségének fejlesztésével.
Kutatásunk célja az volt, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatbázisát értékeljük elemezhetőség szempontjából, és a diabétesz területén új elemzési lehetőségeket azonosítsunk és próbáljunk ki ezzel gazdagítva a hazai diabétesz ellátásról eddig rendelkezésre álló ismereteinket.
Retrospektív kohorszvizsgálatot végeztünk, hogy elemezzük a cukorbetegek laboratóriumi vizsgálatainak elvégzési arányát a szakmai irányelvek tükrében 4 kohorszban 4 éves követési idővel, és hogy tanulmányozzuk a cukorbetegség szerepét a rák kialakulásában. Többváltozós logisztikus regressziós elemzést használtunk a laboratóriumi vizsgálatok elvégzését befolyásoló tényezők azonosítására, míg egy- és többváltozós Cox-regressziót alkalmaztunk annak vizsgálatára, hogy a cukorbetegség megléte az életkor és a nem összefüggésében miként viszonyul a daganatos betegség diagnózisáig eltelt időhöz.
A laboratóriumi vizsgálatok elvégzési aránya a nemzetközi standardokhoz képest alacsony volt, és elvégzésük kevésbé volt valószínű a férfiak, a vizsgált legfiatalabb korcsoport és a csak metformint és/vagy szulfonilureát szedők esetében. Minden vizsgált daganatos lokalizáció esetében szignifikánsan magasabb volt a rák kockázata a cukorbetegek csoportjában, és a legfiatalabb korcsoport bizonyult a legsérülékenyebbnek. A daganatos betegség előfordulása már a cukorbetegség diagnózisa előtt elkezdett növekedni, és a diagnózis utáni évben érte el a csúcsot. Ezt követően az előfordulás a kontrollcsoport értékéhez közeli szintre csökkent. Ezért a legfontosabb ajánlás az integrált ellátás elemeinek kialakítása és megerősítése a daganatok szűrővizsgálati protokolljainak felülvizsgálata mellett.
A NEAK adatbázisa sikeresen alkalmazhatónak mutatkozott eddig még nem vizsgált területeken. A NEAK adatbázis valós körülmények között keletkezett adatokat tartalmaz, amelyek elemzése valós körülmények között nyert bizonyítékokat szolgáltathat különösen retrospektív kohorszvizsgálatok révén. A jövőbeli kihívások kezeléséhez nemzeti szintű beavatkozásokra van szükség, programozott szakemberképzések, jól átgondolt infrastrukturális és technológiai beruházások megvalósítása, az érintettek oktatása, komplex, prospektív adatrendszerek fejlesztése és a kapcsolódó szabályozások folyamatos karbantartása révén. A BDA eredményeinek értelmezése különös figyelmet igényel, hogy elkerüljük a téves döntéseket és helytelen intézkedéseket.